SNP 2014

Festiwal Muzyczny 2014

Zapraszam na koncerty organizowane w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum. W czasie festiwalu spróbuję wspólnie z Państwem dokonać oceny dorobku tego ważnego na Pomorzu Zachodnim wydarzenia artystycznego. Festiwal stworzyliśmy przed dziesięcioma laty wspólnie z Markiem Jasińskim i Mikołajem Szczęsnym. Właśnie dlatego nie wyobrażam sobie, byśmy w trakcie licznych rozmów nie przywoływali wspomnień o tych wyjątkowych twórcach i propagatorach muzyki. To między innymi dzięki pomysłom Marka i Mikołaja, znakomitym Artystom, licznym Sponsorom, Współorganizatorom, Melomanom, Przyjaciołom, a nade wszystko bezcennej pracy członków Pomorskiego Stowarzyszenia Instrumentalistów Academia – organizatora Sacrum Non Profanum – festiwal należy do najważniejszych letnich imprez muzycznych w Polsce. O jego randze i poziomie artystycznym świadczy choćby fakt, że w 2010 roku – na zamknięcie Roku Chopinowskiego w Carnegie Hall i Lincoln Center – dokonano przeniesienia festiwalu do Nowego Jorku. W 2013 roku z kolei Maestro Krzysztof Penderecki w uznaniu dokonań kulturotwórczych Sacrum Non Profanum uczestniczył osobiście w tym wyjątkowym wydarzeniu muzycznym.

Podczas tegorocznej festiwalowej odsłony rozbrzmiewać będą przede wszystkim dzieła Wojciecha Kilara. Cieszyłem się, że kolejny wybitny Kompozytor będzie Gościem Honorowym Festiwalu. Niestety, smutna wiadomość o śmierci Mistrza zniweczyła moje plany na długoletnią współpracę z Artystą. Dzieła Kompozytora interpretować będą wybitni soliści, doskonałe zespoły wokalne i instrumentalne, znane chóry i orkiestra Academia. Będziemy oklaskiwać muzyków z Hiszpanii, Kanady, Niemiec, Polski i Stanów Zjednoczonych. Dla miłośników fotografii mamy nie lada gratkę – wystawę Ryszarda Horowitza All That Jazz. Szczecin zatem dołączy do zaledwie kilkudziesięciu miast na świecie, w których ta historyczna, tworzona przez dziesiątki lat wystawa, zostanie przedstawiona. Zachęcimy też do pracy studentów wokalistyki z Niemiec i Polski. Pod opieką znanych z wielu scen operowych Europy śpiewaków Bettinny Jensen i Tomasza Zagórskiego w ramach festiwalowych warsztatów wokalnych młodzież przygotuje koncert zatytułowany Z miłości do śpiewu.

Mam nadzieję, że udział w festiwalu dostarczy wiele satysfakcji, radości, sprawi też, że przez długie lata Artyści i Melomani będą chętnie wracać do przeżywanych w Szczecinie, Trzęsaczu i Świnoujściu doznań, wzniesień i wzruszeń. Chciałbym, aby dzięki ciekawemu programowi, wybitnym interpretacjom, urokowi miejsca festiwalu zechcieli Państwo spotkać się z nami ponownie, już na XI Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Sacrum Non Profanum.